MOCZNIK KONTRA KWAS GLIKOLOWY - KTÓRY JEST...

MOCZNIK KONTRA
KWAS GLIKOLOWY

Złuszczanie jest kluczem do zwiększenia naturalnej odnowy komórek skóry, pozostawiając gładszą, jaśniejszą cerę.

Złuszczanie jest kluczem do przyspieszenia naturalnej odnowy komórek skóry, pozostawiając gładszą, jaśniejszą cerę. Usuwając martwe komórki naskórka, pomaga odblokować pory, zapobiega gromadzeniu się brudu i oleju oraz sprawia, że inne produkty do pielęgnacji skóry działają jeszcze lepiej. 

Czym jest mocznik?

Mocznik, higroskopijna cząsteczka i część naturalnych czynników nawilżających naszej skóry (NMF), odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowej i nawilżonej warstwy rogowej naskórka. Jako substancja naturalnie występująca w skórze, mocznik działa jako skuteczny środek utrzymujący wilgoć i powszechnie występuje w środkach nawilżających. W wyższych stężeniach (>10%) ma również właściwości keratolityczne, co oznacza, że może promować obrót komórek skóry, co czyni go wszechstronnym składnikiem zarówno do nawilżania, jak i delikatnego złuszczania. Wykazano również, że mocznik zwiększa zdolność skóry do wchłaniania innych składników aktywnych w formule. 

W warunkach klinicznych mocznik o wysokiej zawartości procentowej był stosowany w leczeniu różnych chorób skóry, takich jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca i łojotokowe zapalenie skóry. Chociaż nie jest to nowy składnik, mocznik staje się coraz bardziej popularny na rynku masowym - i nie bez powodu, ponieważ jest bardzo skuteczny! Zwróćmy szczególną uwagę na czynniki takie jak pH i temperatura podczas pracy z mocznikiem. Ale prawidłowo sformułowany mocznik jest potężnym składnikiem, który naprawdę poprawia jakość produktów do pielęgnacji skóry.

Dla jakiego rodzaju skóry najlepszy jest mocznik?

Chociaż mocznik jest odpowiedni dla wszystkich rodzajów skóry, zapewnia najbardziej zauważalne rezultaty w przypadku skóry suchej i łuszczącej się ze względu na swoje właściwości nawilżające. Mocznik jest ogólnie znany z tego, że jest odpowiedni dla skóry wrażliwej, jednak zawsze zaleca się wykonanie testu płatkowego przy wprowadzaniu nowych składników do pielęgnacji skóry.

Jak działa mocznik w różnych stężeniach procentowych?

Funkcja mocznika w produktach higieny osobistej różni się w zależności od poziomu jego użycia. Poniżej 10% mocznik działa głównie jako humektant, nawilżając skórę i optymalizując barierę skórną. Ten higroskopijny materiał utrzymuje nawilżenie skóry i zatrzymuje wodę w najbardziej zewnętrznych warstwach skóry. W ten sposób działa jako część NMF skóry.

Mocznik stosowany w stężeniu 10% i wyższym działa bardziej jako środek keratolityczny, rozbijając połączenia między martwymi komórkami skóry, aby wygładzić łuszczącą się i suchą skórę. Stężenia między 20-30% mogą pomóc zmniejszyć swędzenie, rozbić keratynę i zmniejszyć grubość najbardziej zewnętrznej warstwy skóry. Jest to korzystne w przypadku chorób skóry, takich jak łuszczyca, które wykazują nieprawidłową proliferację i różnicowanie keratynocytów.

Jeszcze wyższe stężenia mocznika można znaleźć w produktach do pielęgnacji stóp, ponieważ mocznik wykazuje właściwości proteolityczne, rozkładając białka w wysokich stężeniach. Można go znaleźć w produktach do usuwania zrogowaceń w połączeniu z kwasem salicylowym, aktywnym składnikiem farmaceutycznym wymienionym w monografii środków do usuwania zrogowaceń i zrogowaceń.

Co to jest kwas glikolowy?

Kwas glikolowy, w przeciwieństwie do mocznika, nie jest częścią naszych naturalnych czynników nawilżających (NMF), ale przy prawidłowym stosowaniu może być cennym dodatkiem do rutynowej pielęgnacji skóry w celu utrzymania zdrowej bariery skórnej. Jako alfa-hydroksykwas (AHA), zwykle pochodzący z owoców i rozpuszczalny w wodzie, kwas glikolowy wspomaga złuszczanie martwych komórek naskórka, znane również jako złuszczanie, poprzez rozluźnienie wiązań między nimi. Przyspiesza to złuszczanie, poprawiając wizualne oznaki fotostarzenia, drobne zmarszczki, ciemne plamy i przekrwienie skóry.

Spośród kwasów AHA, kwas glikolowy ma najmniejszą cząsteczkę, dzięki czemu skuteczniej wnika w skórę i działa szybciej. Kwas glikolowy jest również znany z wywoływania pewnych stanów zapalnych lub rumienia, jeśli nie jest stosowany prawidłowo, dlatego zaleca się rozpoczęcie od niższego procentu i zwiększenie poziomu tolerancji. W warunkach klinicznych wykazano również, że wyższe stężenia kwasu glikolowego promują syntezę kolagenu i zwiększają poziom naskórkowego i skórnego kwasu hialuronowego.

Dla jakiego rodzaju skóry najlepszy jest kwas glikolowy?

Kwas glikolowy może być stosowany do wszystkich rodzajów skóry w zależności od stężenia w produkcie, ale jest szczególnie korzystny dla skóry matowej, fotostarzejącej się. Może rozjaśnić skórę, zmniejszając miejscowe przebarwienia skóry, a także przeciwdziałając drobnym liniom i zmarszczkom. W przeciwieństwie do kwasu salicylowego, który może również wyrównać koloryt i teksturę skóry, kwas glikolowy nie zmniejsza produkcji sebum, więc może być stosowany przez osoby z suchą skórą.

Ważne jest również, aby zdawać sobie sprawę z pH produktu, ponieważ skuteczność kwasu glikolowego zależy od pH produktu. PKa kwasu glikolowego wynosi około 3,83, więc przy pH 3,83 połowa stężenia kwasu glikolowego znajduje się w niejonowej „aktywnej” formie, podczas gdy druga połowa jest naładowana, co nie sprzyja penetracji skóry, a zatem jest mniej skuteczne. Celem jest uzyskanie kwaśnego produktu o pH wystarczająco niskim, aby sprzyjać wsiąkaniu kwasu glikolowego w skórę, ale nie tak niskim, aby wywołać stan zapalny, podrażnienie i rumień. Jeśli masz wrażliwą skórę, zaleca się rozpoczęcie od niższej dawki lub stosowanie kwasu glikolowego w formule spłukiwanej w celu skrócenia czasu kontaktu. Jeśli jednak skóra może go tolerować, wyższy procent (między 5-15%) może być świetny do zmniejszenia wyglądu nierównej tekstury skóry, drobnych linii i zmarszczek. Stosowanie mlecznego toniku, kremu lub kremu nawilżającego z kwasem glikolowym może pomóc w buforowaniu i kompensowaniu potencjalnych podrażnień, w przeciwieństwie do stosowania roztworu lub przezroczystego toniku zawierającego kwas glikolowy.

Nie zapominaj: podczas stosowania kwasów AHA musisz nosić filtr przeciwsłoneczny! Nie chcesz zniweczyć wszystkich korzyści z powodu negatywnych skutków ekspozycji na słońce.

Pomiędzy mocznikiem a kwasem glikolowym, który jest lepszy do wygładzania/złuszczania skóry?

Jeśli głównym problemem jest wrażliwa, sucha i łuszcząca się skóra, mocznik jest lepszym składnikiem do włączenia do codziennej pielęgnacji skóry, ponieważ pomaga poprawić zarówno barierę ochronną skóry, jak i jej teksturę.

Jeśli jednak koncentrujesz się na zwalczaniu miejscowych oznak fotostarzenia, ciemnych plam i drobnych zmarszczek, a jednocześnie chcesz poprawić teksturę skóry, kwas glikolowy może być lepszą alternatywą.

Kto powiedział, że nie można używać obu? Jeśli Twoja skóra może to tolerować, połączenie toniku z kwasem glikolowym z kremem nawilżającym na bazie mocznika, może być świetnym sposobem na uzyskanie nawilżonej i elastycznej skóry.

Odnowa

.